Otočení nekonečné série

Jesliže se nám povede „Ameriku“ zdárně dovést podle některého z mantinelů až k rohu, nastává další problém. Zároveň co se budeme snažit otočit celý útvar o potřebných 90 stupňů, je třeba mít na paměti pravidlo o omezení hry na pouhé dva strky ve vyznačené oblasti rohu. Pokud bychom koule vedli těsně při mantinelu, byla by možnost jednoho strku bez omezení vyčerpána hned na začátku rohového pole. V této vzdálenosti před rohem bychom se ocitli nejen bez možnosti otočení série, ale i pokračování v ní, neboť v následujícím strku by jedna koule musela pole opustit bez záruky výsledného postavení. Těsně před rohovým polem je dobré koule „vytáhnout“ do větší vzdálenosti od mantinelu a zvětšit vzdálenost mezi nimi přibližně na pět centimetrů.Tímto dosáhneme více možností provedení strku a navíc bude i při klasickém trojúhelníkovém postavení bude jedna z koulí mimo rohové pole. Tři z možností otočení série se pokusím vysvětlit na následujících obrázcích, ale sami jistě poznáte, že to nejsou možnosti ani zdaleka jediné.

Když koule vytahujeme od mantinelu a zvětšujeme vzdálenost mezi nimi, je užitečné popohnat červenou kouli trochu dopředu, že se téměř dostává zároveň s oranžovou do kolmice k mantinelu. Ne ale dříve než v těsné blízkosti rohu, protože po provedení tohoto manévru bychom původní postavení obnovovali jen velmi složitě.

Tento strk hrajeme hodně do červené koule s horní pravou falší, přičemž K2 přichází na své místo v nekonečné sérii po odrazu od dvou mantinelů. Není na škodu hrát tochu silněji, neboť v horším případě K2 narazí na K1 a odstrčí ji, zatímco sama zaujme správnou pozici.Stejně jako v prvním i v tomto případě je červená koule více vepředu a o obrátku se snažíme přímým tahákem s přivoláním K2 o dva mantinely.

Hrajeme hodně do červené koule s levou falší nízko pod středem a opět raději silněji„Amerika“ se dá otočit i „jednoduchým“ přivoláním K2 o jeden mantinel. Ale pozor, nenechte se touto jednoduchostí zaskočit! Tento strk je nutno hrát s velmi přesným tempem, K1 netahat, ale spíže natlačit do dominantního postavení nekonečné série.Vzhůru na čtrnáctou lekci.

Nazpět do dvanácté lekce.

Obsah BJ's Billardu.