Tipy typu „Proč zrovna tak a ne jinak?“

V této části bych se rád pokusil na příkladech vám vysvětlit některé velmi časté chyby, které pouhým zahráním K2 druhé strany zcela mění situaci na stole. Dobří hráči se snad neurazí, pokud sestavím tuto přehlídku chybných strků, které jsem snad stokrát zahlédl někoho provést ve veřejné herně.

Nevím čím to asi může být, ale občas mi připadá, že někteří hráči si ani neuvědomují, že první možnost, která je napadne nemusí být za každou cenu správná. A jelikož jsou pravděpodobně líní přemýšlet donekonečna opakují chybu, aniž ví o mnohem výhodnější možnosti.

Při následujících strcích není tempo ta nejdůležitější věc. Bohatě stačí, když koule zůstanou ve vzdálenosti, ze které je rozhodování o dalším strku mnohem snazší.

Proč se dívat na nejkratší spojnici mezi červenou a oranžovou koulí? Je to snad v pravidlech, že se musí hrát nejkratší strk?

Tágo držíme vzadu, špička normálně
K1 hrajeme s levou horní falší
K2 trefujeme na 1/2
Pozor, pokud K2 trefíme hodně naplno je zde značné riziko tušeUž vás vidím, jak se snažíte líznout K2 zleva. Ať vás to ani nenapadne !

Tágo normálně
K1 hrajeme s levou falší podle situace středem nebo vrchem koule
K2 je pouze líznuta, hlídáme rychlost, aby nebyla u K3 dřív než K1Nelízat zleva, nehrát náběžník !

Tágo držíme v těžišt, špička krátká
Při hraní K1 je nutno opravdu velmi individuálně upravit faleš a výšku strku podle potřeby
K2 trefujeme pouze jemně zprava, neměla by se příliš pohnout z místa, pokud nepatrně postrčí K3 není to většinou na škoduTágo normálně
K1 hrajeme s velkou levou falší, těsně před roh, příčemž je nutno zasáhnout ještě krátký mantinel
K2 trefujeme pouze jemně z pravé strany, nesmí získat velkou rychlost
Nutno podotknout, že provedení tohoto strku z některých specifických postavení je opravdu vemi riskantní, protože riziko srážky koulí je obrovské.Podobné situace vidívám zpravidla řešit strkem od K2 doprava. I v případě, že karambol je zdárně proveden, výsledná pozice většinou nestijí za nic, neboť K2 musí být pouze líznuta. A tím pádem zůstane na protější polovině stolu. Naproti tomu opačná kvarta dle obrázku umžňuje trefit K2 na 1/2 zleva a přibrat ji s sebou ke K3.

Tágo držet více vzadu, delší špička
K1 hrajeme nad středem s pravou falší, dlouhý, vláčný strk
K2 trefujeme na 1/2 zleva
Dobře se podívejte jakým způsobem se koule po cestě míjejí, předejdete tím příště tuši !Vzhůru na jedenáctou lekci.

Nazpět do deváté lekce.

Obsah BJ's Billardu.